Fundacja Kerstenów

Fundacja Kerstenów

Krystyna Kersten
 


Fundacja Kerstenów została założona w 2011 roku, aby uczcić i upamiętnić życie oraz dokonania Krystyny i Adama Kerstenów.

Mistrz i nauczyciel

 Uczniowie
 O Krystynie i jej uczniach

Jacek Salij

Jacek Salij OP jest polskim teologiem, tomistą i znawcą duchowości franciszkańskiej, filozofem, kapłanem rzymskokatolickim, dominikaninem, tłumaczem, pisarzem i publicystą.

Poznałem prof. Kerstenową (tak mi się wydaje) w Towarzystwie Popierania i Krzewienia Nauki, zapraszałem ją do mojego klasztoru z odczytem dla prowadzonej przeze mnie młodzieży (jeden raz na pewno, ale może było to kilka razy). To, co najbardziej zapamiętałem — to „zakochanych” w niej uczniów. Zazwyczaj dowiadywałem się o tym przypadkowo — od nich samych, kiedy mówili, jak wiele jej zawdzięczają i jak bardzo ją cenią. Jednego z nich przysłała do mnie ona sama — nie był wtedy jeszcze ochrzczony, a bardzo chciał być człowiekiem wierzącym. Sam fakt, że ona mi go przysłała i to w takiej sprawie, świadczy o tym, że ze swoimi uczniami rozmawiała niekiedy nawet o sprawach tak osobistych i intymnych, jak sprawy wiary.

Z listu Ojca Salija do Staszka Matwina, 15.07.2008.

Marian Turski

„My wszyscy z Niej” — powiedział mi o Krystynie Kersten jeden z jej uczniów, dziś znany historyk już średniego pokolenia. Jeden z tych, którzy poznali prace Kerstenowej, wydane w podziemnym obiegu, a którzy próbowali dostać się na seminarium prowadzone przez Nią w prestiżowej Szkole Nauk Społecznych przy PAN. „My wszyscy z Niej” — ponieważ, jak w narciarstwie, Krystyna była tą, która zakładała ślad, która miała odwagę badania współczesności, a także posiadła sztukę stosowania rygorów naukowych na obszarze – w swoim czasie — historii koncesjonowanej.

Polityka nr 29, 19.07.2008, s. 94, Pożegnanie

Dariusz Jarosz

Wszyscy jesteśmy po trosze z Niej, choć nie wszyscy o tym wiemy ... wiecej