Fundacja KerstenówFundacja Kerstenów

Adam Kersten
 

Fundacja Kerstenów została założona w 2011 roku, aby uczcić i upamiętnić życie oraz dokonania Krystyny i Adama Kerstenów.

Wydawnictwo NOWA 2

Pracownicy NOW-ej 2

 

  • p. Doktorski
  • Janusz Feliks
  • Małgorzata Kersten
  • Grzegorz Kersten
  • Jacek Krauss
  • Bronisław Lewandowski


Trudność z uzyskaniem informacji o NOW-ej 2 polega na tym, że Adam starał się, i był w tym bardzo skuteczny, aby istniały oddzielne grupy, które nie były ze sobą w kontakcie. Wydaje mi się, że w wydawnictwie pracowało około 30 osób i współpracowało z nią około 15 osób, ale sprawdzić tego się chyba nie da. Tak jak w innych wydawnictwach (np. NOW-ej i Kręgu) większość, o ile nie wszyscy, pracowników była opłacana. Współpracownicy to w dużej mierze członkowie TKN-u, zajmowali się oni np. przechowywaniem i przewożeniem papieru.
    O ile wiem, to w najbardziej produktywnym okresie NOW-a brała około pięciu tysięcy egzemplarzy wydań drukowanych przez NOW-ą 2 (podając je jako swoje wydawnictwa), Krąg brał około trzech tysięcy, a reszta (około tysiąca egzemplarzy) była kolportowana przez pracowników NOW-ej 2. Czy tak rzeczywiście było? (gek)

p. Doktorski, drukarz, który pracował w Ministerstwie Rolnictwa, drukował „Rozwagę i Solidarność. Strajk Stoczni Gdańskiej Sierpień 1980” oraz „Trans-atlantyk”.

Andrzej Lifsches był jednym z najbliższych współpracowników Adama; on był, powiedzmy, dyrektorem technicznym. Razem z żoną Małgorzatą przygotowywali sprzęt do sitodruku, zdobywali pastę i drukowali. Andrzej był jednym z głównych skarbników NOW-ej 2; założył sejf w swoim domu.
     Oboje dbali o Adama, który często wpadał do nich, gdy wracał z Lublina do domu. Wpadał, mówił, czego się dowiedział, co trzeba zrobić na dziś, a co na jutro. Mówiąc to, chodził z pokoju do pokoju bądź wokół stołu, a oni widzieli, jak bardzo jest zmęczony. Ale usiąść nie chciał, herbaty nie chciał się napić, no bo — jak mówił — musi jechać dalej. I pewnego razu Małgosia i Andrzej oświadczyli, że strajkują. Zrobili plakat z listą 10 punktów. Punkt 3. głosił, iż będą strajkować tak długo, aż Adam usiądzie i spokojnie wypije herbatę. Groźba strajku zadziałała.

Piotr Stańczyk był jednym z głównych drukarzy. Mieszkał z żoną i maleńkim dzieckiem najpierw na Mokotowie, potem przenieśli się na Ursynów. Bardzo sympatyczny, cichy i spokojny; tak spokojny, że wydawał się działać kojąco nawet na Adama.

Andrzej Święcki był ajentem sklepu z artykułami gospodarstwa domowego; on był głównym dostawcą pasty Komfort; często 100% dostaw pasty było przekazywane do NOW-ej 2; kontaktem A. Święckiego był A. Lifsches.

 

Staramy się o uzupełnienie listy pracowników oraz opublikowanie ich wspomnień. Wdzięczni będziemy za jakiekolwiek informacje o NOW-ej 2 i jej pracownikach.